fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl

Sesje Rady Miejskiej on-line

Pierwsza edycja "LasStaris" za nami!

Za nami pierwsza edycja Festiwalu Biegowego „LasStaris”. Prawie dwieście osób wzięło udział w wydarzeniu zorganizowanym w niedzielę, 16 czerwca w Czernicy. Na prawie 200 miłośników biegów i nordic walking czekała leśna trasa, piękna pogoda i wspaniałe nagrody.

Biuro zawodów otworzono dla uczestników chwilę przed godziną 8 rano. Sportowe zmagania zainaugurował występ Orkiestry Dętej Grupy Azoty KiZCHS „Siarkopol” w Grzybowie. Miłośników biegania przywitał Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów, życząc wszystkim udanego biegu. Zaraz po profesjonalnej rozgrzewce sportowcy wystartowali. Uczestnicy Festiwalu Biegowego „LasStaris” przebyli trasę, która prowadziła przez malownicze, leśne tereny Czernicy. Biorący udział w wydarzeniu pobiegli na dwóch dystansach – w półmaratonie „Cały Zając”, którego trasa wynosiła prawie 22 km pobiegło 42 osoby, zaś w biegu na 10 km wzięło udział 34 zawodników. 10-kilometrową trasę „Marszu Szaraka” pokonało także 18-stu kijkarzy Nordic Walking. Podczas „LasStaris” odbyły się również biegi dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych i dystansach. W zmaganiach wzięły udział „Wiewiórki” - 4-5 lat na 100 m, „Niedźwiadki” - 6-7 lat na 200 m, „Zajączki” - 8-9 lat na 400 m, „Liski” - 10-13 lat na 800 m oraz ,,Wilki” - 14-16 lat na 1200 m.

W „Całym Zającu” w kategorii mężczyzn nie miał sobie równych Jacek Długosz z czasem 1:29:05. Zaraz za nim znalazł się Patryk Dudzic (1:38:52), a na trzecim miejscu był Łukasz Borycki (1:49:25). W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Magdalena Gajek, która pokonała trasę w 1:53:53. Drugie miejsce zajęła Anna Tyszkiewicz-Obara (2:19:37), zaś trzecie Patrycja Skrobacz-Matusiewicz (2:25:02). Przyznano także nagrodę specjalną dla najlepszego Staszowianina w półmaratonie – Konrada Gajdowskiego (1:51:55) oraz najlepszej Staszowianki – Katarzyny Mączki (2:30:39). Damian Sator z czasem 43:16 przebiegł „Pół zająca”, znajdując się tym samym na pierwszym miejscu w kategorii mężczyzn. Jako drugi na mecie pojawił się Wojciech Senderowski (45:01), zaś trzeci był Marcin Czegus (45:03). W kategorii kobiet jako pierwsza 10-kilometrowy bieg ukończyła Agata Wrońska z czasem 52:53. Zaraz za nią znalazła się Ewa Woś (53:50), a na trzecim miejscu uplasowała się Wioletta Jaworska (55:27). W 10-kilometrowym biegu także przyznano tytuł najlepszego Staszowianina – Pawła Boronia (53:13) oraz najlepszej Staszowianki – Agnieszki Nowak (55:51). W kategorii mężczyzn jako pierwszy „Marsz Szaraka” ukończył Mirosław Gratka z czasem 1:08:10. Drugi na mecie był Błażej Warszawa (1:23:38), zaś trzeci Tomasz Jackowski (1:24:00). W kategorii kobiet tryumfowała Sylwia Pasińska-Skowron, która ukończyła trasę w 1:15:56. Drugie miejsce zajęła Krystyna Styga (1:17:22), zaś trzecie Ilona Gorczyńska (1:21:50). Najlepszą Staszowianką „Marszu Szaraka” została Justyna Wawrzyk (1:46:14).

Zawodników Festiwalu Biegowego gorąco dopingował Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów, Ewa Kondek, zastępca burmistrza oraz Adam Lubera, Nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów. Włodarze miasta udekorowali na mecie każdego biegacza pamiątkowym medalem. Burmistrz wraz z zastępcą wręczyli także zwycięzcom nagrody oraz pogratulowali wyników.

Organizatorem Festiwalu Biegowego „LasStaris” było Staszowskie Towarzystwo Amatorów Rekreacji i Sportu STARiS „RUCH –SPRAWNOŚĆ –ZDROWIE” we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Staszów, Starostwem Powiatowym w Staszowie oraz Nadleśnictwem Staszów.