fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl

Sesje Rady Miejskiej on-line

I Bieg do Serca Kołłątaja za nami

W sobotę, 29 kwietnia ze Staszowa wystartował bieg terenowy i marsz Nordic Walking na dystansie 10 km. Sportowcy pokonali leśną trasę ze Staszowa do Wiśniowej. Wydarzenie było jednym z elementów uroczystości z okazji 226. rocznicy podpisania Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza edycja Biegu, który ma być stałym punktem obchodów Święta Konstytucji w Staszowie. Na starcie pojawiło się 100 zawodników z całego kraju. Przed biegiem i marszem na 10 km odbyły się zawody dla dzieci i młodzieży na dystansach 100, 200 i 400 metrów. W Wiśniowej pojawili się również członkowie Staszowskiego Koła Rowerowego PTTK, którzy zorganizowali rowerowy Rajd Kołłątajowski na dystansie 25 km.

Wśród biegaczy, pierwszy na mecie pojawił się pochodzący ze Staszowa Damian Walczak, reprezentujący klub SKB Kraśnik. Pokonanie 10 000 metrów zajęło mu zaledwie 33 minuty i 4 sekundy. Drugie miejsce zajął Damian Noga z Kłody z klubu Grupy Azoty Siarkopol, a trzeci na mecie pod pałacem w Wiśniowej pojawił się Bartosz Szymański z Katowic z klubu Niewymiękacze. Wśród kobiet najszybsza była Ewa Woś z Rytwian z czasem 00:47:46 22, drugie miejsce zajęła Dominika Przywara z klubu Zabiegani Mielec, a trzecie miejsce wywalczyła Małgorzata Gad z Wiśniowej z bardzo dobrym czasem 48 minut i 13 sekund. Oprócz kategorii głównej, burmistrz Leszek Kopeć ufundował również dla startujących w biegu mieszkańców Staszowa puchary i nagrody rzeczowe za najwyższy uzyskany wynik, które otrzymali: Katarzyna Kowalczewska i Damian Walczak. Z dystansem 10 kilometrów zmierzyli się między innymi pochodzący z Połańca Marcin Kaczmarczyk - dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz oraz Radny Miejski Wojciech Charyga. W marszu Nordic Walking uczestniczył natomiast Radny Miejski Dariusz Kubalski.

Zawodnicy Nordic Walking wystartowali 30 min po biegaczach. Sygnał do startu rywalizacji z pistoletu hukowego ponownie dał Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć. Wśród mężczyzn pierwszy w Wiśniowej zameldował się Jacek Wiśniewski z Sandomierza reprezentujący klub UKS Siedleszczany. Drugie miejsce zajął Tomasz Wojtowicz z miejscowości Widacz, a trzeci był Zdzisław Wiatrowski. Wśród kobiet dwa pierwsze miejsca zajęły reprezentantki klubu UKS Siedleszczany, który licznie pojawił się na starcie staszowskich zawodów. Najlepsza była Dorota Rejman z Tarnobrzega, a druga Agnieszka Tylutki z tego samego miasta. Trzecie miejsce zajęła natomiast Krystyna Styga z Kolbuszowej.

Bieg i marsz rozpoczęły się w Staszowie na parkingu przy ul. Cmentarnej. Trasę poprowadzono leśnymi drogami otaczającymi liczne jeziora krasowe, które są perełką na mapie turystycznej całego regionu. Sportowcy pokonali leśny szlak, na którym wystąpiły naturalne przeszkody oraz odcinki drogi asfaltowej. Meta i miejsce dekoracji najlepszych w „I Biegu do serca Kołłątaja” znajdowało się na terenie zabytkowego parku obok barokowo-klasycystycznego pałacu w Wiśniowej. Dla zawodników z całej Polski przygotowano profesjonalny pomiar czasu oparty na systemie GEPARD, numery startowe z chipami, biuro zawodów, pakiety startowe, pamiątkowe medale, nagrody rzeczowe i finansowe dla najlepszych oraz gorący posiłek regeneracyjny na mecie, który przygotowali strażacy z OSP.

Organizatorem biegu był Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Staszowie. Partnerem wydarzenia było: Stowarzyszenie „ReKultura” i Nadleśnictwo Staszów. Patronat honorowy nad biegiem objął Minister Sportu i Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej Witold Bańka, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć. Sponsorem głównym I Biegu do Serca Kołłątaja była Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A w Grzybowie.