„Wspomnienie sierpniowych dni 1944”
W piątek, 1 sierpnia 2025 roku, o godzinie 17:00, jak w całej Polsce również w Staszowie zabrzmiały syreny. W godzinę „W”, dokładnie 81 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego, mieszkańcy uczcili pamięć bohaterów, którzy walczyli o Polskę w 1944 roku. W milczeniu, któremu towarzyszył dźwięk syren, wszyscy oddali hołd tym, którzy złożyli ofiarę w walce o niepodległość. Uroczystość odbywała się w Parku im. Adama Bienia.
81 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, w Warszawie rozpoczęło się powstanie. Przez sześćdziesiąt trzy dni powstańcy toczyli zaciętą, samotną walkę przeciwko niemieckiemu okupantowi, pragnąc wyzwolić stolicę spod niemieckiego jarzma.
Obchody 81. rocznicy wybuchu powstania przyciągnęły liczną grupę mieszkańców Staszowa. Uroczystości rozpoczęła modlitwa za poległych, którą poprowadził ks. Albert Bujak.
Modlono się w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy oddali życie w jej obronie. Następnie delegacje władz miasta, powiatu oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar katyńskich w Parku im. Adama Bienia.
Burmistrz Leszek Kopeć, zwracając się do zgromadzonych oraz w szczególny sposób do młodzieży i harcerzy, podziękował za to, że swoją obecnością godnie uczcili pamięć o bohaterach, którzy osiemdziesiąt jeden lat temu stanęli do walki z okupantem.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski podziękował organizatorom za przygotowanie wydarzenia, podkreślając wagę pamięci historycznej w budowaniu postaw patriotycznych zwłaszcza wśród młodzieży.
Artystyczną oprawę wydarzenia zorganizowali staszowscy harcerze oraz wokaliści zespołu Klubu Piosenki „Rytm” ze Staszowskiego Ośrodka Kultury, którzy przygotowali specjalny montaż słowno-muzyczny. Młodzi artyści wykonali pieśni powstańcze zachęcając zgromadzonych do wspólnego śpiewania.
Podczas wydarzenia przedstawiono także szczegóły dotyczące Powstania Warszawskiego oraz temat akcji „Burza” na ziemi staszowskiej i sandomierskiej. Paweł Krakowiak opowiedział o działaniach, które miały miejsce w regionie, a także o tragicznym bilansie ofiar powstania. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć dokumentujących dramatyczne chwile z 1944 roku.
Specjalnym punktem wydarzenia był pokaz przygotowany przez członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore” ze Staszowa. Rekonstruktorzy wcielili się w role powstańców, prezentując uzbrojenie oraz umundurowanie z czasów II wojny światowej. Rolę niemieckich żołnierzy zagrali rekonstruktorzy z Kielc, reprezentujący „Die 29. Falke-Division”.
Potężne wrażenie na zebranych zrobiły wystrzały z broni palnej, w tym w szczególności salwy z okrytego złą sławą niemieckiego karabinu maszynowego MG 42. O broni i umundurowaniu ze znastwem tematu opowiadał historyk Paweł Staszczak.
Stowarzyszenie Historyczno-Archeologicznego im. 2. Pułku Piechoty Legionów w Staszowie przygotowało ekspozycję, na której można było podziwiać eksponaty z okresu II wojny światowej, w tym fragmenty zestrzelonego samolotu Halifax, który brał udział w zrzutach zaopatrzenia dla powstańców.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore” przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Staszowie, Staszowskim Ośrodkiem Kultury, Hufcem ZHP w Staszowie, Stowarzyszeniem Historyczno-Archeologicznym im. 2. Pułku Piechoty Legionów w Staszowie oraz grupą rekonstrukcyjną 29. Falke Division z Kielc.
Patronat Honorowy nad uroczystością objął Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, dr Leszek Kopeć.
Wśród uczestników obchodów byli: przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego - Andrzej Bętkowski, burmistrz Staszowa - dr Leszek Kopeć, radny sejmiku wojewódzkiego – Paweł Krakowiak oraz oraz radni Rady Miejskiej w Staszowie oraz Rady Powiatu Staszowskiego, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej, organizacji kombatanckich i staszowskich instytucji.
