Miasto i Gmina Staszów

IV Staszowski Maraton Pieszy „Po Krainie Bizonów”

W sobotę, 12 lipca 2025 roku, gmina Staszów ponownie otworzyła swoje zielone tereny dla miłośników długodystansowych wędrówek. Tego dnia odbyła się czwarta edycja Staszowskiego Maratonu Pieszego „Po Krainie Bizonów”, organizowana przez Koło Grodzkie PTTK w Staszowie oraz Lokalną Organizację Turystyczną „Czym chata bogata”. Współorganizatorem wydarzenia była między innymi Gmina Staszów.

Uczestnicy wyruszyli punktualnie o godz. 8.00 z Ośrodka Wypoczynkowego „Lotnik” w Golejowie. Uroczystego otwarcia trasy maratonu dokonał Lucjan Zaczkowski, pierwszy prezes Koła Grodzkiego PTTK w Staszowie, zasłużony działacz i regionalista. Ciekawostką tegorocznego marszu była specjalnie skomponowana przez pana Zbigniewa Walenciaka turystyczna piosenka o Ziemi Staszowskiej, którą uczestnicy zaśpiewali przed wymarszem. Pętla o długości 49,42 km, prowadziła przez różnorodny teren wokół Staszowa: drogi asfaltowe, gruntowe, leśne dukty i ścieżki. Punkty kontrolne na trasie znajdowały się w Poddębowcu, Szydłowie oraz w Poniku.

W parku w Szydłowie na piechurów czekał poczęstunek. Meta marszu została ulokowana w Ośrodku Wczasowym „Lotnik” i była czynna do 20.00. Pokonanie trasy wymagało od uczestników dobrej zaprawy w pieszych wędrówkach. Uroczyste zakończenie połączone z poczęstunkiem oraz wręczeniem dyplomów i medali odbyło się w sobotę wieczorem. 

Głównymi celami imprezy było propagowanie krajoznawstwa i aktywnych form wypoczynku, promowanie pieszej turystyki, poznawanie uroków Ziemi Staszowskiej oraz sprawdzenie swoich możliwości w długodystansowej wędrówce. Organizatorzy zadbali także o elementy integracyjne. Na mecie odbyło się wspólne ognisko, poczęstunek, losowanie nagród, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, dyplom, znaczek oraz okolicznościowy plecaczek. Udział w wydarzeniu umożliwiał zdobycie punktów potrzebnych do zdobycia Odznaki Turystyki Pieszej i możliwość nabycia odznaki „Znam Ziemię Staszowską”. 

Impreza miała charakter amatorski, bez klasyfikacji czasowej i adresowana była do osób pełnoletnich, chcących sprawdzić swoją wytrzymałość i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Udział w wydarzeniu możliwy był po elektronicznym zgłoszeniu. Limitem objęto 150 osób.

IV edycja maratonu potwierdziła swoje miejsce w cyklu imprez „Superpiechur Świętokrzyski”. Trasa była wyzwaniem dla uczestników, jednocześnie pozwalając na odkrywanie krajobrazów Ziemi Staszowskiej. Ciepła atmosfera, integracyjne ognisko i pamiątkowe upominki dodatkowo umocniły poczucie wspólnoty.

Galeria zdjęć

01-IMG_5957 02-IMG_5969 03-IMG_5981 04-IMG_5986 05-IMG_6005 06-IMG_6001 07-IMG_6004 08-IMG_6010 09-IMG_6023 10-IMG_6036 11-IMG_6037 12-IMG_6042 13-IMG_6055 14-IMG_6062 15-IMG_6069 16-IMG_6073 17-IMG_6077 18-IMG_6080 19-IMG_6082 20-IMG_6085 21-IMG_6093 22-IMG_6094 23-IMG_6096 24-IMG_6098 25-IMG_6100 26-IMG_6102 27-IMG_6107 28-IMG_6111 29-IMG_6115 30-IMG_6116 31-IMG_6119 32-IMG_6122
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności