Miasto i Gmina Staszów

Śladami Chóru Nauczycielskiego

Muzyka, wspomnienia i niezwykłe emocje wypełniły salę Staszowskiego Ośrodka Kultury 8 maja 2026 r., podczas uroczystego spotkania „Śladami Chóru Nauczycielskiego”. Wydarzenie było sentymentalną podróżą oraz okazją do wspólnego wspomnienia ludzi, koncertów i chwil, które przez lata pisały historię staszowskiego chóru.

Uroczystość rozpoczęła się od serdecznego powitania gości przez prowadzące wydarzenie: zastępcę burmistrza miasta i gminy Staszów dr Ewę Kondek, dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury Annę Gogolę oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie Magdalenę Orszulak. Prowadzące podkreśliły wyjątkowy charakter spotkania i jego znaczenie dla lokalnej społeczności i kultury.

Następnie głos zabrał burmistrz miasta i gminy Staszów dr Leszek Kopeć, który podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w działalność chóru na przestrzeni lat. Podkreślił ogromną rolę, jaką Staszowski Chór Nauczycielski odegrał w życiu kulturalnym miasta, integrując mieszkańców i promując Staszów podczas licznych występów. Po wystąpieniu burmistrza swoje wspomnienia oraz refleksje przedstawił wieloletni dyrygent chóru Michał Żal. Jego słowa pełne były emocji i wdzięczności, ukazując nam obraz chóru, który został założony w październiku 1977 roku.

Kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna oraz projekcja filmu poświęconego historii chóru. Archiwalne fotografie, nagrania i wspomnienia przywołały wiele wzruszających chwil, a uczestnicy z zainteresowaniem odnajdywali na ekranie znajome twarze i wydarzenia sprzed lat. Dla wielu osób była to wyjątkowa okazja, by wrócić pamięcią do najpiękniejszych momentów związanych z działalnością zespołu. 

Nie zabrakło również części artystycznej. Na scenie wystąpił chór działający przy Staszowskim Ośrodku Kultury, którego występ został ciepło przyjęty przez publiczność. Koncert i panująca podczas niego atmosfera podkreśliły ciągłość chóralnej tradycji w Staszowie i pokazały, że pasja do muzyki nadal łączy pokolenia. Wyjątkowo symbolicznym momentem było także przekazanie kroniki chóru. Michał Żal przekazał wyjątkową kronikę dyrektor Annie Gogoli, która z kolei wręczyła ją Szczepanowi Królikowskiemu – dyrygentowi chóru Staszowskiego Ośrodka Kultury. Ten gest był niejako symbolicznym mostem łączącym dwa chóry. 

Podczas wydarzenia padło wiele słów wdzięczności i podziękowań skierowanych do Michała Żala za jego wieloletnią działalność, zaangażowanie i ogromny wkład w rozwój chóru. Burmistrz Leszek Kopeć i jego zastępca Ewa Kondek wręczyli dyrygentowi pamiątkowy wazon, kwiaty oraz list gratulacyjny jako wyraz uznania i szacunku za lata pracy na rzecz lokalnej kultury. Do podziękowań dołączyło również Staszowskie Towarzystwo Kulturalne. Głos zabrała także poseł na Sejm RP Agata Wojtyszek. 

Po oficjalnej części uroczystości uczestnicy mogli obejrzeć wystawę fotografii chóru, zgromadzonych na przestrzeni lat. Zdjęcia archiwalne stały się okazją do wielu rozmów i spotkań po latach. Na gości czekał także poczęstunek, który również sprzyjał wspominaniu i wracaniu do bogatej historii chóru.

Dzień wcześniej w Ratuszu miało miejsce wydarzenie towarzyszące - otwarcie wystawy pt. „Przed Jubileuszem – powrót do źródeł”. Ekspozycja przypomina początki formacji prezentując bogaty zbiór fotografii, nagród i pamiątek dokumentujących niemal pół wieku działalności zespołu. Do najcenniejszych eksponatów należą ręcznie pisane kroniki, prowadzone przez członków chóru i dyrygenta Michała Żala, archiwalne zdjęcia z koncertów, w tym z historycznego debiutu, multimedialna prezentacja, która przybliżyła zebranym najważniejsze momenty z życia formacji. Wydarzenie zgromadziło licznie przybyłych członków chóru, ich rodziny oraz mieszkańców Staszowa, a ekspozycja w Ratuszu dostępna jest dla zwiedzających.

Spotkanie z chórem po latach pokazało jak wielką wartość ma pamięć, muzyka i wspólnota. Był to wieczór pełen wzruszeń, które na długo zostaną w pamięci uczestników. Piątkowy wieczór był wspaniałym preludium do jubileuszu, który czeka Chór Nauczycielski w przyszłym roku.

Organizatorami spotkania z chórem nauczycielskim był Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Staszowski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie oraz Michał Żal wieloletni dyrygent Staszowskiego Chóru Nauczycielskiego.

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności