81. rocznica zbrodni w Sielcu
20 października 2024 roku w kaplicy pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sielcu upamiętniono trzech żołnierzy Armii Krajowej Podobwodu AK Staszów – Jana Kozioła, Stanisława Nowaka i Franciszka Kalicińskiego, którzy 28 października 1943 roku, na przykościelnym cmentarzu w Sielcu stracili życie z rąk niemieckich żandarmów.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji zamordowanych mężczyzn. Eucharystię sprawował oraz homilię wygłosił ks. Paweł Zyśko z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koniemłotach. We wspólnej modlitwie uczestniczyły rodziny pomordowanych, władze samorządowe powiatowe i gminne, radni Rady Miejskiej w Staszowie, dzieci i młodzież, w tym przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Staszowie i harcerze z Kurozwęk i Koniemłotów oraz okoliczni mieszkańcy.
Po mszy świętej złożono wiązanki i zapalono znicze przed pamiątkową tablicą ustawioną przed kaplicą. Wyraz pamięci dali między innymi dr Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów, który złożył wiązankę w imieniu własnym oraz Rady Miejskiej w Staszowie, a także Krystyna Semrau – członek zarządu powiatu staszowskiego, Młodzieżowa Rada Miejska w Staszowie, członkowie rodzin pomordowanych, harcerze, przedstawiciele Klubu Senior+ w Staszowie na czele z kierownikiem Aleksandrą Anioł, Józef Małobęcki – były członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Lucjan Zaczkowski i Włodzimierz Strzałkowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK- Koło w Staszowie.
Trzech żołnierzy Armii Krajowej – Jan Kozioł, Stanisław Nowak i Franciszek Kaliciński, w październiku 1943 roku, pomimo długich tortur w staszowskim posterunku nie zdradzili nazwisk osób związanych z walkami przeciwko agresorowi, ani nie wydali współpracowników. Młodzi mężczyźni, oddając życie za Polskę, zostali rozstrzelani 28 października 1943 roku. Egzekucję wykonali niemieccy żandarmi na cmentarzu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Sielcu.