Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne otwarte!
Staszów wzbogacił się o wyjątkowe miejsce – Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, które zapewni dorosłym osobom z niepełnosprawnościami warunki do godnego i niezależnego życia. Nowa instytucja została uroczyście otwarta 29 października 2024 roku.
W dobie, gdy troska o osoby z niepełnosprawnościami staje się coraz bardziej istotnym elementem polityki społecznej, Staszów wyszedł naprzeciw tym potrzebom, tworząc miejsce, które zapewni nie tylko kompleksową opiekę, ale także poczucie bezpieczeństwa i godne warunki życia. - Otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Staszowie to wielki krok w stronę lepszego jutra dla osób z niepełnosprawnościami – podkreśla burmistrz miasta i gminy Staszów, dr Leszek Kopeć.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Staszowie to przestrzeń, która oferuje swoim podopiecznym kompleksowe usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne oraz rehabilitacyjne. Dla 16 osób przewidziano miejsca w ramach pobytu dziennego, a dla czterech – całodobowego. Uczestnicy mogą liczyć na wsparcie zdrowotne, pielęgnacyjne, a także działania stymulujące ich sprawność fizyczną i poznawczą. Istotą działania placówki jest stworzenie możliwości samodzielnego funkcjonowania w granicach własnych możliwości, co ma ogromne znaczenie dla ich komfortu życia i poczucia niezależności.
Przy ulicy Poziomkowej w Staszowie powstał nowoczesny budynek o powierzchni blisko 500 m². Składa się z części dziennej i mieszkalnej, a otaczająca go przestrzeń została zagospodarowana z myślą o rekreacji. Stworzono między innymi ogród z oczkiem wodnym, ławkami i zielenią, który stanie się miejscem relaksu dla podopiecznych. Powstał również parking na 30 miejsc. Budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego zrealizował Zakład Remontowo-Budowlany Roman Olszowy z Kosów, a całkowity koszt projektu wyniósł 4 697 912,57 zł, z czego ponad 3 234 900,00 złotych pochodziło z Funduszu Solidarnościowego w ramach programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne”.
W otwarciu Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego uczestniczyli między innymi: Michał Skotnicki – wicewojewoda świętokrzyski, dr Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów, Anna Kołomańska – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, dr Ewa Kondek – zastępca burmistrza, Leszek Guzal – wicestarosta staszowski, Katarzyna Tokarska – kierownik Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Staszowie, radni Rady Miejskiej w Staszowie oraz Radni Rady Powiatu, ks. prałat Szczepan Janas, Tomasz Zych – zastępca dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr med. Stefana Niewirowicza w Staszowie, Stanisław Płatek – Dyrektor Staszowskiego Centrum Medycznego Niepublicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Koniemłotach, Piotr Roch – Kierownik Miejsko – Gminnego SP ZOZ w Staszowie, przedstawiciele Przychodni Rodzinnej w Staszowie, kierownicy i prezesi jednostek gminy, a także pracownicy COM oraz podopieczni.
Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski, podkreślił, jak ważne są inwestycje tego typu dla lokalnej społeczności i osób z niepełnosprawnościami. - Ważne, aby osoby, które będą tu przebywać nie czuły się odizolowane od społeczeństwa. Każda z nich ma szanse na samorealizację poprzez spełnianie swoich planów i marzeń. Ten ośrodek z pewnością im to ułatwi – mówił wicewojewoda, wskazując na istotę dostępności kompleksowej opieki.
- Centrum to odpowiedź na potrzeby naszej lokalnej społeczności, inwestycja w ludzi, którym winniśmy szczególne wsparcie i troskę– zaznaczył burmistrz Leszek Kopeć. - To nie tylko budynek, ale miejsce, które zapewnia realną pomoc i wsparcie. To krok ku poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami – dodał włodarz i wyraził także nadzieję, że nowa placówka stanie się wzorem dla podobnych inicjatyw w całym regionie.