Plan ogólny gminy Staszów
Szanowni Mieszkańcy,
informujemy, że rozpoczęły się prace nad sporządzeniem planu ogólnego gminy Staszów oraz przeprowadzeniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Każdy z mieszkańców może wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego, składając wnioski do Burmistrza Miasta i Gminy Staszów, który jest organem właściwym do ich rozpatrzenia, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 kwietnia 2025 r.
Wnioski zostaną przeanalizowane i rozpatrzone na etapie prac projektowych. Kiedy projekt planu będzie gotowy, zostanie zaprezentowany mieszkańcom i poddany konsultacjom. Wtedy również będzie można się włączyć w prace nad planem, np. poprzez złożenie uwag do projektu.
Wnioski do planu ogólnego należy składać wyłącznie na formularzu „pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego” (druk do pobrania poniżej) w postaci papierowej bezpośrednio w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie (mieszczącym się na parterze budynku) lub wysłać na adres Urzędu Miasta i Gminy
w Staszowie, ul. Opatowska 31, 28-200 Staszów albo w formie dokumentu elektronicznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej przesyłając na adres e-mail: biuro@staszow.pl lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP: /7uv0r0v2ae/skrytka.
Natomiast uwagi i wnioski do prognozy oddziaływania na środowisko (opatrzone stosownym tytułem „uwagi i wnioski do prognozy”) należy składać w formie pisemnej na adres: ul. Opatowska 31, 28-200 Staszów lub ustnie do protokołu w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie, ul. Opatowska 31, 28-200 Staszów, bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrzenia ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej na adres: biuro@staszow.pl.
Plan ogólny obejmował będzie teren całej gminy z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalone przez ministra właściwego do spraw transportu i od 2026 r. zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Stanowił będzie akt prawa miejscowego, w oparciu o który będą opracowywane/zmieniane plany miejscowe oraz wydawane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W planie ogólnym zostaną określone strefy planistyczne i gminne standardy urbanistyczne, a gmina będzie mogła dodatkowo określić obszary uzupełnienia zabudowy oraz obszary zabudowy śródmiejskiej.
Szczegółowe informacje: