Projekt „Open-minded Preschool” w Przedszkolu nr 8 w Staszowie
W ramach realizacji projektu „Open – minded Preschool”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanym na zasadach Programu Erasmus+, w roku szkolnym 2024/2025 jesienią odbyły się dwie mobilności do Hiszpanii, w których brały udział nauczycielki z Przedszkola nr 8 im. J. Ch. Andersena z Oddziałami Integracyjnymi w Staszowie.
Pierwsze szkolenie zagraniczne miało miejsce w Walencji. Kurs pt. „The Fundamental ICT Tools for Education” okazał się bardzo przydatny nauczycielkom naszego przedszkola: Edycie Słomce, Agnieszce Sokoluk oraz Renacie Boreckiej. Zapoznały się one z najważniejszymi nowymi technologiami, a także z rosnącym trendem włączania ICT do edukacji. Zdobyły umiejętności tworzenia filmów oraz kompetencje w zakresie podstaw tworzenia platformy e-learningowej. Poznały najbardziej innowacyjne aplikacje oraz rozwiązania internetowe, dzięki którym edukacja stanie się bardziej angażująca, motywująca i pomysłowa.
Ten kurs zapewnił uczestniczkom szersze zrozumienie, jak stosować narzędzia AI w klasie i poprawić kompetencje cyfrowe w edukacji.
Drugie szkolenie zagraniczne odbyło się w Barcelonie, nauczycielki – Agnieszka Strzałka, Kamila Kobryn-Jacak oraz Alicja Włoś – wzięły udział w kursie „Zen and the Art of School Gardening & Exploring Biodiversity and Ecology Through the Lens of Creativity and Culture”.
Kurs ten stanowił wprowadzenie do istniejących już metod rolniczych i ogrodniczych, mających na celu przygotowanie uczestniczek do założenia ogrodu we własnej placówce. Nauczycielki poszerzyły wiedzę na temat klimatów, rodzajów gleby, nasion oraz roślin. Dowiedziały się również, jak dbać o rośliny i drzewa, a także jak wykorzystywać istniejące i poddane recyklingowi materiały do tworzenia kompostu.
Uczestniczki omówiły praktykę „ogrodów miejskich”, tj. możliwość wykorzystania betonowych obszarów w mieście do tworzenia zielonych przestrzeni. Dowiedziały się również, jak pielęgnować u dzieci więzi z lokalnym folklorem przyrodniczym, oraz jak zwiększyć ich pewność siebie i dobre samopoczucie poprzez rozwijanie ich więzi z naturą.
Kurs ten zainspirował nasze nauczycielki do działania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i szerzenia świadomości na jej temat w kreatywny sposób.
Oba szkolenia prowadzone były przez wykwalifikowanych trenerów. Nauczycielki miały okazję do wymiany wiedzy i doświadczenia z innymi uczestnikami kursu, zaprezentowania swojej placówki podczas prezentacji multimedialnej oraz podniesienia swoich kompetencji językowych. Wraz z innymi uczestnikami szkolenia pracowały razem nad interesującymi zagadnieniami i praktycznymi rozwiązaniami różnych problemów edukacyjnych.
Wizyta naszych nauczycielek w Hiszpanii, to – oprócz rozwijania kompetencji zawodowych – okazja do poznania dziedzictwa kulturalnego, historii i tradycji teg
Tekst i zdjęcia: Przedszkole nr 8