Staszów nagrodził sportowe talenty!
13 lutego sala widowiskowa Staszowskiego Ośrodka Kultury wypełniła się sportowymi emocjami i dumą. Tego wieczoru odbyła się IX Staszowska Gala Sportu, wydarzenie, które co roku gromadzi tych, którzy sport w naszej Gminie tworzą, wspierają i przeżywają całym sercem. Było uroczyście, dynamicznie i inspirująco, bo właśnie taki był sportowy rok 2025 w gminie Staszów.
Uroczystość poprowadzili dr Ewa Kondek, zastępca burmistrza miasta i gminy Staszów oraz dr Dariusz Kubalski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie. Uroczystość otworzył występ Orkiestry Miasta i Gminy Staszów oraz wokalistów Klubu Piosenki Rytm działającego przy Staszowskim Ośrodku Kultury.
Gala Sportu to wydarzenie, które co roku zamyka sportowy rozdział minionych miesięcy i otwiera kolejny, jeszcze bardziej ambitny. Rok 2025 był wyjątkowy, nie tylko pod względem sukcesów zawodników, ale także z uwagi na jubileusz 500-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Jak podkreślił dr Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów, był to czas szczególny, pokazujący jak wielką siłą miasta są jego mieszkańcy. Zaznaczył, że Staszów tworzą ludzie z pasją, wybitni sportowcy i trenerzy, ale też ci, którzy stoją obok nich, wspierając organizacyjnie i finansowo, wierząc w ich talent i ciężką pracę.
Wśród gości IX Staszowskiej Gali Sportu znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych gminnych i powiatowych, prezesi spółek, dyrektorzy jednostek i szkół, działacze sportowi, trenerzy, zawodnicy, prezesi klubów, rodzice i kibice. Tego wieczoru sala Staszowskiego Ośrodka Kultury wypełniła się ludźmi, których łączy miłość do sportu.
Podczas gali zaprezentowano multimedialne podsumowanie roku, przypomniano najważniejsze wydarzenia sportowe, sukcesy indywidualne i drużynowe oraz rozwój infrastruktury sportowej. Zebrani mieli okazję, by zobaczyć, jak wiele dzieje się w Staszowie, zarówno w sporcie szkolnym, jak i w klubowym.
Najbardziej wyczekiwanym momentem było rozstrzygnięcie konkursu „Sportowiec Roku 2025”, a także wręczenie nagród oraz listów gratulacyjnych.
Lista zwycięzców znajduje się poniżej:
W konkursie „Sportowiec Roku 2025” w kategorii: sport szkolny:
- Alan Fudalewski (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Mostkach, lekkoatletyka, unihokej, koszykówka),
- Antoni Wołczyński (Publiczna Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Kurozwękach, lekkoatletyka, szachy),
- Lena Golonka (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, piłka siatkowa, lekkoatletyka, unihokej),
- Natalia Borek (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, piłka siatkowa),
- Maja Przytuła (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, piłka siatkowa, lekkoatletyka, unihokej),
- Oliwia Baczewska (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, piłka siatkowa, lekkoatletyka, unihokej),
- Karina Krowińska (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, piłka siatkowa),
- Milena Maj (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, piłka siatkowa, lekkoatletyka, unihokej),
- Maria Łukasik (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, piłka siatkowa, lekkoatletyka),
- Aleksandra Brocka (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, piłka siatkowa, lekkoatletyka, unihokej),
- Antonina Zgórska (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie, piłka siatkowa, lekkoatletyka).
Konkurs „Sportowiec Roku 2025” w kategorii: sport szkolny – drużyna:
- Drużyna chłopców (unihokej) z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Mostkach. Skład drużyny: Alan Fudalewski, Szymon Jędryka, Karol Kobryn, Paweł Guła, Marcin Janicki, Ksawery Kardaś, Tobiasz Jaworski, Szymon Mazgdaj i Bartosz Pełka. Trener: Agnieszka Wawrzkiewicz.
- Drużyna dziewcząt (piłka siatkowa) z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. I. J. Paderewskiego w Staszowie. Skład drużyny: Zuzanna Ignaczak, Adrianna Dul, Nikola Szlompek, Kornelia Mormon i Anna Maj. Trener: Bernadeta Wieczorek.
- Drużyna w piłce nożnej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Staszowie. Skład drużyny: Maria Monkowicz, Mikołaj Garnuszek, Kacper Dziedzic, Kacper Kania, Maciej Głodek, Igor Starba, Stanisław Karpiński, Jakub Rojek, Jakub Dyl i Mikołaj Kadela. Trener: Anna Kosik.
Konkurs „Trener Roku 2025” w kategorii: sport szkolny:
- Agnieszka Wawrzkiewicz (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Mostkach),
Zbigniew Gajek (Publiczna Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Kurozwękach), - Bernadeta Wieczorek (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie),
- Leszek Bochenek (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Smerdynie).
Konkurs „Sportowiec Roku 2025” w kategorii: sport klubowy:
- Szymon Dziewit (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, zapasy),
- Piotr Kukla (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, pływanie),
- Krzysztof Kukla (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, pływanie),
- Kacper Szyszkowski (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, pływanie),
- Olaf Szyszkowski (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, pływanie),
- Patryk Bereza (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, pływanie),
- Patryk Arendarski (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, zapasy),
- Michalina Słupska (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, zapasy),
- Tomasz Maj (MKS Olimpia Pogoń Staszów, piłka nożna),
- Tymon Jasek (MKS Olimpia Pogoń Staszów, piłka nożna).
Konkurs „Trener Roku 2025” w kategorii sport klubowy:
- Marcin Dziewit (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, zapasy)
- Tomasz Nowak (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, pływanie),
- Norbert Kula (MKS Olimpia Pogoń Staszów, piłka nożna).
Konkurs „Sportowiec Roku 2025” w kategorii: nadzieja:
- Antoni Dziewit (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, zapasy),
- Antoni Fit (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, pływanie),
- Mikołaj Dutka ((Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, pływanie),
- Kamil Sobieniak ((Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, zapasy),
- Melania Duś (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, pływanie),
- Lena Usowska (Stowarzyszenie „CENTRUM” Sport i Rekreacja, pływanie),
- Franciszek Belusiak (motosport),
- Norbert Skura (Publiczna Szkoła Publiczna im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Smerdynie, unihokej, piłka nożna),
- Wojciech Leks (MKS Olimpia Pogoń Staszów, piłka siatkowa),
- Kacper Dul (MKS Olimpia Pogoń Staszów, piłka siatkowa).
Szczególnym momentem wieczoru było przyznanie tytułu „Ambasadora Staszowskiego Sportu” Ireneuszowi Kapuście, utytułowanemu łucznikowi, który swoją postawą i osiągnięciami promuje Staszów również daleko poza jego granicami. Podczas gali wręczono także podziękowania osobom i firmom szczególnie zasłużonym dla rozwoju sportu w Gminie, a także prezesom klubów i stowarzyszeń, którzy każdego dbają o rozwój sportowej pasji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Zasłużeni dla staszowskiego sportu:
- Grzegorz Kozak, Prezes Banku Spółdzielczego w Staszowie,
- Piotr Matyja, Fotowoltaika,
- Adam Lubera, Nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów,
- Grzegorz Krupa, Prezes Zarządu CASS Construction and Steel Structures Sp. o. o.,
- Tomasz Dyl, DYLMEX – Firma Transportowo – Budowlano – Drogowa,
- Marian Adamczyk, Prezes Zakład Remontowo – Budowlany „Adma”,
- Damian Adamczyk, Zakład Remontowo – Budowlany „Adma”,
- Tomasz Wójciak, Prezes Zarządu KT INOX,
- Leszek Belusiak, Prezes Zarządu BEL-POL sp. z o.o.,
- Grzegorz Orzechowski, Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółka Gminy z o. o. w Staszowie,
- Jacek Marek, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Staszowie.
Prezesi Klubów Sportowych i Stowarzyszeń:
- Wiktor Skrobacz, Prezes Świętokrzyskiego Związku Zapaśniczego w Kielcach,
- Łukasz Urban, Prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Klub Sparta Koniemłoty,
- Marzena Sobiegraj, Prezes Miejsko-Gminnego Zrzeszenia Ludowego Zespoły Ludowe w Staszowie,
- Andrzej Sochacki, Prezes PTTK Koło Grodzkiego w Staszowie,
- Jacek Miodyński, Prezes Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Kielcach Koło „Nad Czarną” w Staszowie,
- Marcin Bąk, Prezes Stowarzyszenia „Morsy Staszów”,
- Krzysztof Czerwiec, Prezes Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego przy PSP w Czajkowie,
- Zbigniew Snopkiewicz, Prezes Miejskiego Klubu Sportowego Olimpia Pogoń Staszów,
- Grzegorz Kwasek, Prezes Klubu Sportowego Korab OSiR Staszów,
- Leszek Bochenek, Prezes Uczniowskiego Ludowego Kluby Sportowego „Jędrek” przy PSP w Smerdynie,
- Wojciech Misiak, Prezes Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „LUKS” przy PSP w Koniemłotach,
- Rafał Konat, Prezes Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Dwójka” przy PSP nr 2 im. I. J. Paderewskiego w Staszowie,
- Agata Borycka, Prezes Stowarzyszenia Sport i Rekreacja „Centrum” w Staszowie,
- Tomasz Klimek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Aktywna Kraina”,
- Witold Złotnik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sigma Staszów.
O oprawę artystyczną wydarzenia zadbali podopieczni sekcji artystycznych Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Staszowie.
Staszowska Gala Sportu to nie tylko nagrody i dyplomy. To wyraz uznania dla systematycznej pracy, ciężkich treningów oraz dla wsparcia rodziców i trenerów. To również dowód na to, że sport w gminie Staszów ma moc łączenia pokoleń i budowania lokalnej tożsamości.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Dziękujemy za wszystkie emocje, za dumę i piękne chwile, które zapisują się w historii naszego miasta. Życzymy kolejnych sukcesów, nowych wyzwań i nieustającej pasji! A już dziś zapraszamy na jubileuszową X Staszowską Galę Sportu w przyszłym roku!