„Teatr jak uczta” w Pałacu Kołłątajów
9 listopada 2024 r. w pięknym, zabytkowym Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej odbył się wyjątkowy wernisaż wystawy „Teatr jak uczta”, który przeniósł uczestników w fascynujący świat teatralnych bibelotów i miniaturowych kostiumów historycznych.
Wydarzenie to przyciągnęło zarówno mieszkańców, jak i miłośników sztuki, pasjonatów historii teatru oraz lokalne władze. Wystawa „Teatr jak uczta” przygotowana jest z wielką starannością. Łączy w sobie dwa wyjątkowe zbiory. Z jednej strony mamy tu bibeloty teatralne z XIX i XX wieku z kolekcji Fundacji im. Edwarda Kusztala – przedmioty, które w swoim czasie były nie tylko użytkowe, ale często stawały się integralną częścią scenicznych spektakli, zyskując niemal status bohaterów drugiego planu. Z drugiej zaś strony jest kolekcja strojów historycznych w miniaturze autorstwa staszowianki – Wioletty Bary, która swoją precyzją i dbałością o szczegóły zachwyca każdego. Te maleńkie kostiumy to prawdziwe dzieła sztuki.
W wernisażu udział wzięli dr Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów oraz zastępca burmistrza – dr Ewa Kondek. Włodarze podziękowali Magdalenie Kusztal oraz Wioletcie Barze za współtworzenie tej wyjątkowej wystawy oraz udostępnienie swoich zbiorów do oglądania odwiedzającym Pałac Kołłątajów w Wiśniowej.
Podczas wernisażu burmistrz Leszek Kopeć nie krył dumy z faktu, że wystawa odbywa się właśnie w Pałacu Kołłątajów. Włodarz podkreślił, że jest to miejsce, które nie tylko posiada ogromną wartość historyczną, ale również od jakiegoś czasu pełni rolę lokalnego ośrodka kultury i sztuki. - Pałac Kołłątajów w Wiśniowej to nie tylko zabytek, ale również symbol naszej lokalnej tożsamości. Organizując tu wystawy takie jak ta, pielęgnujemy nasze dziedzictwo i pozwalamy przybliżyć mieszkańcom bogactwo kultury, którą nie zawsze mamy na wyciągnięcie ręki. Dla naszej społeczności jest to niezwykle ważne – powiedział burmistrz Leszek Kopeć. Dr Ewa Kondek zwraca uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa Pałac Kołłątajów w kulturze naszego regionu. - Jesteśmy dumni, że możemy pokazać mieszkańcom i przyjezdnym tak unikalne zbiory, a Pałac Kołłątajów jest idealnym miejscem, które nadaje wydarzeniom tego typu niepowtarzalnego charakteru – podkreśla zastępca burmistrza.
W artystyczny nastrój podczas wernisażu wprowadził zebranych występ Jaromira Janickiego. Młody lokalny artysta wykonał dwa utwory - „Bal wszystkich świętych” oraz „Zimny drań”, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do zwiedzania wystawy, gdzie mogli podziwiać niezwykłe eksponaty – od miniaturowych replik kostiumów historycznych po detale związane z dawnymi sztukami teatralnymi.
Wystawa „Teatr jak uczta” będzie dostępna dla zwiedzających do końca tego roku.