XXX SESJA RADY MIEJSKIEJ W STASZOWIE
15 lipca 2025 roku odbyła się XXX Sesja Rady Miejskiej w Staszowie. W Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie radni głosowali nad dziewięcioma uchwałami.
Po zatwierdzeniu porządku obrad i przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji, radni zajęli się wprowadzeniem zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta i Gminy Staszów na lata 2025 – 2040 i wprowadzeniem zmian w budżecie miasta i gminy na rok 2025 r. Wprowadzono także zmianę uchwały w sprawie przyjęcia zasad udzielania dotacji celowej na wymianę systemów grzewczych w celu ograniczenia emisji i zanieczyszczeń powietrza na terenie miasta i gminy Staszów.
Następnie zajęto się uchwałą w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz ustalenia stawki opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ponieważ obecne dochody budżetu gminy, w oparciu o obowiązujące stawki, są niewystarczające do pokrycia kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi powstałymi na terenie gminy Staszów, przy czym gmina nie ma możliwości wygospodarowania w budżecie środków na pokrycie niedoborów, zdecydowano się na podniesienie opłat „za śmieci”. Na terenie wiejskim gminy Staszów stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli zamieszkałych nieruchomości segregujących odpady od 1 września 2025 roku wyniesie 24,00 zł miesięcznie za mieszkańca. Stawka opłaty dla właścicieli nie wypełniających obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny wyniesie 72,00 zł za mieszkańca. W mieście Staszów stawka za odpady segregowane wyniesie 28,00 zł miesięcznie za mieszkańca, a osoby nie segregujące odpadów zapłacą 84,00 zł za mieszkańca.
Radni wyrazili także zgodę na zbycie nieruchomości gruntowej położonej w Staszowie w drodze bezprzetargowej. Niewielka działka w okolicy ul. Rakowskiej nie może być zagospodarowana jako odrębna nieruchomość, a może poprawić warunki zagospodarowania działki sąsiadującej. Dlatego zdecydowano się na jej bezprzetargowe zbycie na rzecz właściciela sąsiedniej nieruchomości. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku działki w Staszowie, która znajduje się przy ul. Sandomierskiej. W tym przypadku wyrażono zgodę na zbycie prawa użytkowania wieczystego w drodze bezprzetargowej na rzecz właściciela działki sąsiedniej. Wyrażono także zgodę na ustanowienie służebności przesyłu na prawie użytkowania wieczystego na działce w Podmaleńcu. O umieszczenie przyłącza elektroenergetycznego SN na działce będącej w użytkowaniu wieczystym Gminy Staszów zwróciła się Spółka EPLANT 12 z Krakowa, która planuje inwestycję pn. „Budowa Zespołu Farm Fotowoltaicznych i/lub Magazynu Energii Podmaleniec”.
Podczas sesji dokonano zmian w obecnie obowiązującym statucie Staszowskiego Ośrodka Kultury w Staszowie. Dzięki temu SOK może zarządzać Kinem Studyjnym „KADR”. Z jego zakresu wykreślono natomiast Świetlicę Wiejską w Oględowie. Na końcu Sesji uznano skargę na działalność burmistrza miasta i gminy Staszów oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie za bezzasadną. Skarga dotyczyła wypowiedzenia umowy najmu lokalu, stanowiącego własność gminy Staszów.