Miasto i Gmina Staszów

Koniemłoty


Widok na kościół parafialnyKoniemłoty  - Wśród malowniczych wzgórz Niecki Połanieckiej, około 5 kilometrów na południowy-zachód od Staszowa, leży wieś Koniemłoty. Ta osada może pochwalić się imponującą historią sięgającą czasów króla Bolesława Chrobrego. Początkowo należała do benedyktynów z klasztoru na Świętym Krzyżu, a jej znaczenie wzrosło w XIII wieku, gdy stała się miejscem zjazdów książąt i dostojników Małopolski.

W 1270 roku Bolesław Wstydliwy nadał Koniemłotom specjalne przywileje, zwalniając je z pogoni, postojów i wypraw wojennych. W 1351 roku Kazimierz Wielki przeniósł wieś na prawo niemieckie, co otworzyło nowy rozdział w jej dziejach. W 1527 roku Koniemłoty trafiły w ręce rodziny Łaskich, dziedziców Staszowa, w wyniku zamiany na inne dobra. Formalna zmiana nastąpiła podczas Sejmu Krakowskiego 5 stycznia 1527 roku.

Przez stulecia Koniemłoty rozwijały się jako prężąca osada rolnicza. Dziś wieś zamieszkuje około 680 osób, a jej mieszkańcy pielęgnują lokalne tradycje i dbają o bogactwo historyczne tego miejsca.