Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
tel.: 15 864 83 05
fax: 15 864 83 04
e-mail: biuro@staszow.pl

Sesje Rady Miejskiej on-line

Aktualności

Warsztaty uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1w Staszowie

10 maja wieś Wiśniową, a w niej mieszczący się Pałac Kołłątajów, odwiedziła klasa II ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie. Swoją przygodę w budynku rozpoczęli od warsztatów literackich, przybliżających im regionalne opowiastki, legendy i bajki. Uczniowie dzięki wspólnemu, głośnemu czytaniu utworów literackich potrafią na dłużej skoncentrować się, pobudzić wyobraźnię, czy wzbogacić słownictwo. By wtajemniczyć wychowanków w historię pałacu oraz losy Hugona Kołłątaja, Pani przewodnik oprowadziła uczniów po zakamarkach budynku i przedstawiła wiele istotnych treści i faktów, które miały miejsce na tych ziemiach na przestrzeni wieków. Każdemu zaimponował wygląd XIX wiecznej klatki schodowej, Izba Pamięci Hugona Kołłątaja, gabinet, Sala Ślubów czy sale konferencyjne, gdzie mogli obejrzeć film promujący Miasto i Gminę Staszów, przedstawioną z lotu ptaka. Zwiedzający podziwiali również wystawę udostępnioną przez Hutę Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka ze szklanymi naczyniami, miniaturowe szaty uszyte przez Wiolettę Barę z dawnych epok, wystawę z pleneru malarskiego oraz galerię prac pt. „Polaków drogi do Niepodległej”. Kolejnym etapem warsztatów były zajęcia kreatywne, podczas których uczniowie tworzyli prace plastyczne związane ze zbliżającym się Dniem Matki. Kolorowe bukiety, serduszka i życzenia wypełniły prace każdego uczestnika fakultetów. Klasa okazała się również bardzo pomysłowa podczas fotografowania i wyłapywania najciekawszych ujęć. Warsztaty wokalno – teatralne zaangażowały całą grupę, pozwoliły wyzwolić duże pokłady energii, a świetnej zabawy nie zabrakło. Na sam koniec uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek w postaci babeczek „kopiec kreta”. Z uśmiechem na twarzy opuścili pałacowe mury.
11.05.2023
Czytaj więcej

Dzień Ziemi - nasze wspólne święto

Co roku 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest promowanie postaw ekologicznych oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń jakie dotykają naszą planetę. Nasze Przedszkole również dba o dobro naszej ukochanej Planety. W tym roku włączyliśmy się w gminne obchody Dnia Ziemi, które rozpoczęły się akcją sprzątania najbliższej okolicy. Zainaugurował ją burmistrz razem z pracownikami magistratu, radnymi i druhami OSP. Każdy mógł włączyć się do akcji. Wystarczyło „wstąpić” do UMiG w Staszowie, aby odebrać niezbędny sprzęt: rękawiczki i worki. A potem można było połączyć przyjemne z pożytecznym. Należało wybrać się na długi spacer, w trakcie którego trzeba było wykorzystać zabrane ze sobą akcesoria
11.05.2023
Czytaj więcej

Przerwa w dostawie wody

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie Sp. Gminy z o.o. informuje, że w związku z pracami konserwacyjnymi na sieci wodociągowej w dniu 10.05.2023 roku od godz. 8ºº do 15ºº nastąpi przerwa w dostawie wody w miejscowości Staszów przy ul. Sikorskiego od nr 22 ; ul. Dąbrowskiego ; ul. Wiosenna .
10.05.2023
Czytaj więcej

Turniej piłki nożnej w Woli Wiśniowskiej

Za nami I Turniej Piłki Nożnej o Puchar firmy AUTO KARSKI. Chociaż pogoda nie rozpieszczała, to atmosfera na boisku była naprawdę gorąca!
10.05.2023
Czytaj więcej

Kapliczka w Wiązownicy Małej po remoncie

W dzień Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja, poświęcono odnowioną kapliczkę w Wiązownicy Małej. Remont obiektu był możliwy dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy lokalnej społeczności.
10.05.2023
Czytaj więcej

Więcej miejsc w staszowskich żłobkach - „MALUCH+” 2022-2029

8 maja w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się konferencja prasowa, podczas której Wojewoda Świętokrzyski, Zbigniew Koniusz poinformował o wynikach nowego naboru do programu „MALUCH+” 2022-2029.
10.05.2023
Czytaj więcej

Będzie remont drogi Jurkowice – Wiśniówka

4 maja w Starostwie Powiatowym w Staszowie podpisano umowy na realizację czterech inwestycji drogowych w powiecie staszowskim. Jedna z nich znajduje się w gminie Staszów.
10.05.2023
Czytaj więcej

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Biblioteka Publiczna w Staszowie włącza się po raz kolejny w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. To już XX edycja akcji promującej czytelnictwo i biblioteki. Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!”.
09.05.2023
Czytaj więcej

Niech się święci 3 maja!

Święto Konstytucji 3 Maja to wyjątkowa okazja do bycia razem i budowania więzi narodowej. Mieszkańcy gminy Staszów wraz z władzami miasta i powiatu licznie wzięli udział w uroczystych obchodach 232. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Trzeciomajowe obchody to jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu świąt patriotycznych w Polsce.
09.05.2023
Czytaj więcej

Benefis „Jadzi od Aniołów

Pełen wspomnień, wzruszeń i ciepłych słów – taki właśnie był benefis Marianny Jadwigi Kotlarz, który odbył się 29 kwietnia w Staszowskim Ośrodku Kultury. Jej działalność artystyczna jest znakiem rozpoznawczym Ziemi Staszowskiej, dlatego w wyjątkowy sposób uczczono długą i owocną pracę malarki.
09.05.2023
Czytaj więcej

Bieg do serca Kołłątaja po raz piąty

„Bieg do serca Kołłątaja” to wydarzenie, które rokrocznie przyciąga wielu biegaczy i „kijkarzy” z całej Polski, a w tym roku nawet z Europy! Tym razem na metę przy pałacu Kołłątajów w Wiśniowej dotarło łącznie prawie stu sportowców. To już piąta edycja tego sportowego wydarzenia.
08.05.2023
Czytaj więcej

Dzień Bibliotekarza - życzenia

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek wszystkim pracownikom składamy najserdeczniejsze życzenia.
08.05.2023
Czytaj więcej

Staszowianie dbają o swoją planetę

Jak ważne jest dbanie o planetę oraz ochrona przyrody, wiedzą wszyscy mieszkańcy gminy Staszów. 22 kwietnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Ziemi, rozpoczęły się Staszowskie Dni dla Ziemi, które swój finał miały 28 kwietnia.
08.05.2023
Czytaj więcej

XC SESJA RADY MIEJSKIEJ W STASZOWIE

25 kwietnia 2023 r. odbyła się XC Sesja Rady Miejskiej w Staszowie. Radni zajmowali się dziewięcioma uchwałami. Gmina Staszów dofinansuje przebudowy dróg powiatowych w ramach pomocy finansowej Powiatowi Staszowskiemu oraz utworzy Centrum Usług Wspólnych, które będzie obsługiwało jednostki organizacyjne gminy Staszów. Scentralizowanie obsługi administracyjnej i finansowej usprawni działanie placówek oświatowych i wsparcia dziennego.
05.05.2023
Czytaj więcej

Rolniku! Sprzedaj zboże i uzyskaj dopłaty

Rolniku! Przygotuj magazyn przed nowymi żniwami, sprzedaj swoje zboże i uzyskaj dopłaty. Dopłatę 2200 zł do hektara pszenicy z budżetu państwa,, dopłatę do pozostałych zbóż, tj.: kukurydzy, jęczmienia, pszenżyta, żyta, owsa, mieszanek zbożowych, gryki,
05.05.2023
Czytaj więcej

Dzień Strażaka - życzenia

Z okazji Dnia Strażak składam wszystkim Druhom jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Pracownikom Państwowej Straży Pożarnej podziękowania za pełną poświęcenia służbę ratującą życie i mienie mieszkańców miasta i gminy Staszów.
04.05.2023
Czytaj więcej

„Czytamy z flagą”

Dołączcie do nas w świętowaniu Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej! Odwiedźcie 2 maja br. Bibliotekę w Staszowie lub jedną z jej pięciu filii, skorzystajcie z wybranych przez siebie usług i odbierzcie w prezencie flagę!
28.04.2023
Czytaj więcej

Warsztaty uczniów z PSP nr 1

28 kwietnia Pałac Kołłątajów w Wiśniowej odwiedzili uczniowie klasy II z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie. Swoją przygodę w budynku rozpoczęli od biblioteki, w której zagłębiły się w świecie legend i baśni regionalnych, które ukształtowały Naszą „małą ojczyznę”. Od dzisiaj wiedzą, gdzie ukryty jest skarb na Kopaninie, zatopiony kościół w Staszowie czy skąd wzięła się siarka w Grzybowie. Swoją bogatą wiedzą historyczną podzieliła się z nimi Pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiedziała o zamieszkujących Wiśniowiecką ziemię przodkach oraz dziejach pałacu na przestrzeni wieków.
28.04.2023
Czytaj więcej

Staszów w okresie Konstytucji 3-go maja – konferencja w Wiśniowej

Interesującymi prelekcjami o współtwórcach Konstytucji 3 maja oraz roli Staszowa w tamtym czasie uczczono 498. rocznicę nadania praw miejskich dla Staszowa. 27 kwietnia w miejscu szczególnie związanym z majową Konstytucją – w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej odbyła się konferencja pt. „Staszów w okresie Konstytucji 3-go maja”.
28.04.2023
Czytaj więcej

Posiedzenie Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Staszowie

23 kwietnia w sali konferencyjnej staszowskiego magistratu odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Staszowie.
27.04.2023
Czytaj więcej

Ekologiczny Festyn w Koniemłotach

Jak ważna jest ekologia, wiedzą o tym uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Koniemłotach. Podopieczni wraz ze swoimi nauczycielami przygotowali I Festyn z okazji Dnia Ziemi, który odbył się 23 kwietnia na boisku sołeckim w Koniemłotach. Piękna pogoda przyciągnęła na boisko sołeckie całe rodziny. Wszystkich zebranych powitała inicjatorka przedsięwzięcia, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych – Publicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Koniemłotach, Marzena Sobiegraj. Wśród uczestników festynu znalazł się burmistrz Leszek Kopeć, który objął wydarzenie patronatem honorowym.
27.04.2023
Czytaj więcej

Zapraszamy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa

​Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzonych pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. 31. edycja wydarzenia odbędzie się w dwa weekendy września – 9 i 10 oraz 16 i 17.
27.04.2023
Czytaj więcej

Koncert zespołu Judica Quartet podczas Benefisu „Jadzi od aniołów”

Jednym z elementów zbliżającego się Benefisu „Jadzi od aniołów” jest koncert zespołu Judica Quartet. Składa się on z doświadczonych muzyków mających na koncie wiele sukcesów i grających z licznymi orkiestrami. Członkowie zespołu postanowili połączyć swoje muzyczne siły i talenty i w ten sposób od roku występują razem. Judica Quartet na swoich koncertach prezentuje szeroki repertuar rozrywkowy, większość piosenek to kompozycje autorskie, ale nie brakuje znanych coverów i standardów jazzowych.
27.04.2023
Czytaj więcej

Zostań rodziną zastępczą

Dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych czekają na bezpieczny i szczęśliwy dom! Może szukamy właśnie Ciebie?
27.04.2023
Czytaj więcej

Koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”

Na scenie SOK zagra Kwartet Śląski. Jest to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych, działający nieprzerwanie od 1978 roku. Jego obecny skład wykrystalizował się w 2001 roku, należą do niego: Szymon Krzeszowiec - skrzypce I, Arkadiusz Kubica - skrzypce II, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik – wiolonczela.
27.04.2023
Czytaj więcej

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zapraszamy na uroczystości z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program: - 08:00 - uroczysta Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wiśniowej, złożenie kwiatów przed tablicą z sercem ks. H. Kołłątaja; - 11:00 - zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji zakładów pracy, jednostek straży pożarnych, młodzieży szkolnej, górniczej orkiestry Grupy Azoty KiZChS „Siarkopol” S.A. w Grzybowie w Parku im. Adama Bienia w Staszowie ; Uroczystości z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - 08:00 - uroczysta Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wiśniowej, złożenie kwiatów przed tablicą z sercem ks. H. Kołłątaja;
26.04.2023
Czytaj więcej

Majówka 2023

Serdecznie zapraszamy na Majówkę 2023. 2 maja (wtorek) Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Rozdawanie flag przez Burmistrza Miasta i Gminy Staszów na staszowskim Rynku oraz w Urzędzie Miasta i Gminy. - 3 maja 2023 r. (środa) Uroczystości z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - 08:00 - uroczysta Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wiśniowej, złożenie kwiatów przed tablicą z sercem ks. H. Kołłątaja; - 11:00 - zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji zakładów pracy, jednostek straży pożarnych, młodzieży szkolnej, górniczej orkiestry Grupy Azoty KiZChS „Siarkopol” S.A. w Grzybowie w Parku im. Adama Bienia w Staszowie ; - 11:15 - przemarsz kolumny do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Staszowie; - 11:30 - uroczysta Msza św. za Ojczyznę; - 12:30 - przemarsz kolumny na Rynek; wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego i uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienie Starosty Staszowskiego, złożenie kwiatów przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki; - ok. 13:30 - przemarsz przed Staszowski Ośrodek Kultury - zakończenie uroczystości. Wydarzenia towarzyszące: - 13:00 – „V Bieg do serca Kołłątaja”, biegi dzieci przy pałacu w Wiśniowej; - 14:00 – „V Bieg do serca Kołłątaja”, bieg główny i marsz Nordic Walking na trasie 10 km Staszów (ul. Cmentarna) – Wiśniowa (Pałac). - 12:00 - 18:00 - piknik „Majówka rodzinna” w Wiśniowej. Od 25.IV.2023 r. - Pałac Kołłątajów w Wiśniowej, wystawa pt. „Polaków drogi do niepodległości”
26.04.2023
Czytaj więcej

Konferencja „Staszów w okresie Konstytucji 3-go Maja"

Konferencja „Staszów w okresie Konstytucji 3-go Maja" z okazje 498. rocznicy nadania praw miejskich dla Staszowa, miejsce konferencji: Wiśniowa „Pałac Kołłątajów", 27 kwietnia 2023 r., godz. 10:00.
24.04.2023
Czytaj więcej

,,Młodzi dla środowiska”

Kwiecień jest miesiącem, w którym szczególnie dbamy o naszą planetę. To właśnie 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, coroczne święto, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę ochrony środowiska, gdyż dbanie o przyrodę jest niezwykle ważne dla przetrwania naszej planety i zachowania jej w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.
24.04.2023
Czytaj więcej

Festyn z okazji Dnia Ziemi w Koniemłotach

Już 23 kwietnia na boisku sołeckim w Koniemłotach o godzinie 14:00 odbędzie się Festyn z okazji Dnia Ziemi. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji! W harmonogramie znajdują się występy artystyczne, podsumowanie konkursu na „EKOLUDKA”, zawody sportowe oraz energetyczna zumba, a także mnóstwo zabaw dla całych rodzin. Nie zabraknie również pysznego jedzenia, o które zadbają Koła Gospodyń Wiejskich z Gacek i Mokrego. Ponadto na uczestników czekać będą stoiska z rozsadami warzyw i kwiatów, stoisko firmy „EKOPLON”, a także loteria fantowa. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!
21.04.2023
Czytaj więcej
Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj Politykę cookies.